Komesar EU za proširenje Štefan File i ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić potpisali su danas u Sarajevu Memorandum o razumijevanju o kreditu od 100 miliona evra za podršku programima neophodnih fiskalnih prilagođavanja i strukturalnih reformi, koje vlasti BiH treba da provedu s ciljem obezbjeđivanja održivih spoljnih i fiskalnih računa. Sredstva su, zbog deficita koji se stvorio usljed svjetske ekonomske krize, namijenjena za finansijsku podršku budžetima i precizirao da će BiH dobiti 10 odsto, Federacija BiH 60 odsto, a Republika Srpska 30 odsto sredstava od ovog kredita. Riječ je o materijalnoj potvrdi da EU stoji uz BiH i želi pomoći. To je dio paketa koji su aranžirali sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ i drugim međunarodnim institucijama. BiH je ispunila određene ciljeve kada je riječ o aranžmanu sa MMF-om, što je i uslov za druge vrste pomoći.
Komesar EU za proširenje Štefan File i ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić potpisali su danas u Sarajevu Memorandum o razumijevanju o kreditu od 100 miliona evra za podršku programima neophodnih fiskalnih prilagođavanja i strukturalnih reformi, koje vlasti BiH treba da provedu s ciljem obezbjeđivanja održivih spoljnih i fiskalnih računa.
Vrankić je pojasnio da su sredstva, zbog deficita koji se stvorio usljed svjetske ekonomske krize, namijenjena za finansijsku podršku budžetima i precizirao da će BiH dobiti 10 odsto, Federacija BiH 60 odsto, a Republika Srpska 30 odsto sredstava od ovog kredita.
"Riječ je o materijalnoj potvrdi da EU stoji uz BiH i želi pomoći. To je dio paketa koji smo aranžirali sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ i drugim međunarodnim institucijama", rekao je Vrankić.
Vrankić je rekao da je BiH ispunila određene ciljeve kada je riječ o aranžmanu sa MMF-om, što je i uslov za druge vrste pomoći.
"Mada postoji i poseban uslov Evropske komisije za ovaj kredit, a to je globalni fiskalni okvir. Znate da je taj uslov izbačen iz pisma namjere MMF-u zbog kompromisa i drugačije smo ga modifikovali, odnosno obavezali se da budžeti neće biti manji za državni nivo nego što su bili za 2010. godinu, a zbog finansijske krize i entiteti ne bi trebali povećavati budžete", rekao je Vrankić.
On je dodao da se na taj način vodi politika koja vodi ka smanjenju javne potrošnje i strukturalnim reformama.
"Nakon ovog sporazuma slijedi ugovor u kojem će se precizirati svi elementi ove finansijske pomoći EU, koja će biti isplaćena u dvije rate. Ali sigurno je da će to, kao i do sada, biti kredit prema vrlo povoljnim uslovima", dodao je Vrankić.
Komesar za proširenje EU Štefan File rakao je da su jučerašnja odluka Evropskog parlamenta o viznoj liberalizacija i današnji ugovor najbolji pokazatelj odlučnosti EU da pomogne BiH.
Mikrofinansijska pomoć je vanredni instrument koji služi kao odgovor na krizne situacije, a koji je na raspolaganju susjedima EU. EU je uvjerena da Mikrofinansijska pomoć može pomoći BiH da se bolje suoči sa trenutnim ekonomskim izazovima, kao što su neophodna fiskalna konsolidacija i reforma sistema socijalnih davanja.